Geri

8 Temmuz 2023 Cumartesi 9:00

Cumhuriyetimizin 100. yılında 8 Temmuz ODTÜ Mezunlar Gününde ODTÜ Bellek Projesi hayata geçiriliyor. Kuruluşundan günümüze ODTÜ'nün kültürel, sosyal, mimari, bilimsel ve akademik süreçlerine ait kaynaklar barındıran bu dijital görsel arşiv, bir web sayfası aracılığıyla erişime açılarak kamuoyuyla paylaşılıyor.

ODTÜ Bellek Projesi ile Üniversitemizin görsel hafızasının derlenmesi ve koruma altına alınması amaçlanmaktadır. Belgeseller, fotoğraflar, tarihi belgeler, akademisyenlerimizin sözlü tarih anlatıları, ilk öğrenci projeleri ve buna benzer pek çok farklı içeriği bir araya getirerek ODTÜ görsel hafızasını tüm ODTÜ'lülerle ve ODTÜ dostlarıyla paylaşıyoruz.

Proje, Üniversitemiz birimleri, T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TSK Genel Kurmay Başkanlığı Foto Film Merkezi, TRT gibi kamu kurumlarından döneme dair görsel arşivler istenerek oluşturulmuştur. ODTÜ Bellek dijital koleksiyonu, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ve Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi (GİSAM) iş birliğiyle geliştirilmiştir.

ODTÜ Bellek içinde yer alabilecek her tür içerik bağışı (dijital, analog veya basılı materyaller) Üniversitemizin görsel arşivini daha da zenginleşecektir. Bu arşive yapmak istediğiniz katkı ve bağışlarınız için bellek@metu.edu.tr adresinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Cumartesi, Temmuz 8, 2023 - 09:00

FOTOĞRAFLAR

KONUM

Görsel-İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi (GİSAM)

ETKİNLİK İLETİŞİM

ODTÜ Görsel-İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi (GİSAM)

Tel: +90 (312) 210 3557

E-posta: gisam@metu.edu.tr

Web: https://gisam.metu.edu.tr/

PAYLAŞ